Екологія та збереження природніх ресурсів — відповідальність кожного з нас.
У сучасному світі питання екології та збереження природи — вельми актуальне і дуже масштабне завдання, оскільки від нього залежить перспектива виживання людства на планеті Земля. Однак проблеми екології вийшли сьогодні на передній план загальної уваги та потребують значних зусиль з нашого боку ще й у зв'язку з тим, що саме антропогенний вплив, тобто, вплив, що утворився через діяльність людства, є основною причиною порушення екологічної рівноваги. Відтак, відповідний згубний вплив на навколишнє середовище потребує реформування екологічної свідомості як у суспільстві в цілому, так і у кожного з нас зокрема.
Звісно, боротьбу за світле екологічне майбуття людства слід починати з себе. Зробити для екології ми особисто можемо немало! В першу чергу, не забуваємо про легкі, прості і доступні кожному «зелені кроки» у повсякденному житті.
ПО-ПЕРШЕ, це економія води. Підраховано, що вимикаючи воду під час миття рук, чищення зубів та намилення у душі, кожен з нас може заощадити кілька десятків а то й сотней літрів води на місяць. Це суттєве збереження чистої прісної води, запасів якої на нашій планеті все більш не вистачає. |
|
ПО-ДРУГЕ, не забуваємо економити електроенергію. Надовго виходячи з кімнати, навчіться регулярно вимикати за собою світло, а також непотрібну в цей час побутову техніку — комп’ютери, телевізори, музичні центри, вентилятори, кондиціонери, обігрівачі тощо. |
|
ПО-ТРЕТЄ, заощаджуйте папір. Пам’ятайте, що на його виробництво йде багато деревини, а кількість лісів, що є «зеленими легенями» планети, невпинно скорочується. Не викидайте ще придатні до використання листки, альбоми чи зошити, а при можливості використовуйте папір вторинної переробки з макулатури. |
|
ПО-ЧЕТВЕРТЕ, слід відповідальніше ставитися до сортування сміття і утилізації відходів. Викинута на природі батарейка, пластикова пляшка чи звичайний пакет будуть розкладатися десятками-сотням років, невпинно отруюючи навколишнє середовище навколо себе. Ніколи не лишаємо небезпечні відходи на природі, а викидаємо їх виключно у облаштований смітник. В ідеалі — у спеціально призначений контейнер для збору пластику, батарейок тощо. Пам’ятаємо, що з тим же поліетиленовим пакетом можна кілька раз сходити до магазину, перш ніж його викидати. І не буде необхідності щоразу брати новий «хімічний» пакет. |
Всі ці невеликі кроки кожного, складені в масштабах країни і цілої планети, дадуть змогу суттєво покращити ситуацію з екологію! Крім того, ви особисто можете приєднатися до екологічних проектів. Наприклад, таких як цей проект, що підтримує наступні цілі сталого розвитку ООН:
— Quality Education (Якісна освіта). Учасники проекту — це учні з усіх куточків України, які часто позбавлені можливості отримувати додаткові знання з тем, які їх цікавлять. Ми прагнемо, аби кожен учень мав доступ до якісної освіти, та основною нашою ціллю є популяризація освіти впродовж життя.
— Affordable and clean energy (Доступна та чиста енергія). Учасники отримають знання про нові методи енергозбереження і уявлення про енергозберігаючі технології. Також реалізують власні проекти з енергозбереження.
— Sustainable cities and communities (Сталі міста та громади). Молодь є рушійною силою українського суспільства, яка буде впроваджувати нові технології в своїх містах, а згодом у світі. Таким чином розвиваються стабільні міста та суспільства. Молодь зможе допомогти підняти якість життя на новий рівень і дасть поштовх у нове, велике майбутнє.
До речі, сама програма ООН зі збереження довкілля ЮНЕП (UNEP, United Nations Environment Programme) є провідним екологічним органом, який встановлює глобальний екологічний порядок денний, сприяє послідовній реалізації сталого екологічного розвитку і служить авторитетним захисником глобального навколишнього середовища. Програма спрямована на вирішення найгостріших проблем сучасної екологічної кризи: опустелювання, деградації ґрунтів, погіршення якості і зменшення кількості прісних вод, забруднення Світового океану, тощо. Наразі потужне відділення ЮНЕП Європа (UNEP Europe) базується в Женеві, де пропонує свій досвід у
питаннях навколишнього середовища і реалізує низку проектів, спрямованих на захист здоров'я людей та навколишнього середовища від небезпечних хімічних речовин та відходів.1 Особливу увагу ЮНЕП приділяє поширенню екологічного досвіду. Так, на конференції ООН у Найробі, 5–9 червня 2023 року, присвяченій доповіді про виконану роботу Програми ООН з навколишнього середовища і Програми ООН з населених пунктів, губернатор Найробі Джонсон Артур Сакаджа, зокрема, сказав: «Конференція проводиться в небезпечний, але багатообіцяючий час. Люди зрозуміли небезпеку зміни клімату, вразливість населення перед екстремальними погодними явищами і загрозу основним природним системам. Вони також зрозуміли, що дії більше не можна відкладати. З'явилася нова актуальна потреба в визначенні того, як обмінятися знаннями, досвідом і варіантами фінансування, щоб забезпечити захист найбільш вразливих груп населення і оточуючого середовища».2
Варто додати, що у березні 2023 року Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак провів зустріч із виконавчим директором Програми Організації Об’єднаних Націй з довкілля (UNEP) Інгер Андерсен, обговоривши питання відповідальності РФ за екологічні злочини в Україні. Керівник Офісу Глави держави закликав світову спільноту, зокрема структури ООН, до активнішого обговорення питання запобігання шкоді від агресивної війни, яку Росія веде в Україні. Зі свого боку Інгер Андерсен наголосила на підтримці України в подоланні викликів, які постали перед екологічною системою нашої країни через російське вторгнення. Вона відзначила важливість глибшого обговорення цього питання на експертному рівні.3
Планетарна екологічна халепа
Водночас, найсерйознішою глобальною екологічною проблемою, що наразі загрожує всьому людству, є викиди парникових газів, які створюють парниковий ефект.
Що за ефект такий? Парниковий або тепличний ефект — це явище підвищення рівня температури на нашій планеті через вплив таких газів (парникових газів) як двоокис вуглецю (СО2), метан (СН4) та оксид азоту, що утворюються як результат реакцій горіння, яка все ще оточує майже усе, що рухається і створено людством.
Суть парникового ефекту полягає в тому, що світлова енергія проникає крізь атмосферу, поглинається поверхнею землі, перетворюється у теплову енергію та виділяється у вигляді інфрачервоного випромінювання. Однак вуглекислий газ, та інші парникові гази, поглинають це інфрачервоне випромінювання, таким чином, нагріваються, і в результаті нагрівають атмосферу. Тобто, чим більше в атмосфері вуглекислого газу, тим більше інфрачервоних променів буде поглинуто, і тим теплішою стає наша атмосфера.
Появі парникового ефекту сприяють і деякі інші гази та речовини, і зокрема оксиди азоту, водяна пара та фторхлорметани (фреони). Наприклад, останні ще й сильно руйнують озоновий шар землі, який захищає живі організми від агресивного впливу ультрафіолетового випромінювання. Через зруйнований озоновий шар, що і сам по собі в природі має відносно малу товщину, ультрафіолетовое випромінювання вільно проникає через атмосферу, поглинається тканинами живих організмів і здатне викликати руйнування молекул білка та ДНК, що підвищує ризик ракових захворювань шкіри.
Отже, врешті з точки зору фізики процес відбувається так: короткохвильове випромінювання від Сонця вільно проходить крізь атмосферу Землі, тому що ані парникові гази, ані озоновий шар набагато менше не затримують і не відбивають його. Таким чином, нагріта сонячним промінням планета виділяє в атмосферу довгохвильове теплове інфрачервоне випромінювання. І оскільки це випромінювання довгохвильове, парникові гази не дають йому просто пройти крізь атмосферу і розсіятись в космосі. Значна частина інфрачервоного теплового випромінювання поглинається парниковими газами з подальшим зворотнім перевипромінюванням до поверхні Землі, що й підвищує температуру на планеті, створюючи ефект «планетарної теплиці».
Цікаво, що сам по собі парниковий ефект, вперше описаний в 1824 році французьким вченим Жан-Батистом Жозефом Фур’є, є не лише злом, але й певним благом. Вчені визначили, що без цього ефекту не було б життя на Землі у тому вигляді, як ми його знаємо. Завдяки парниковому ефекту середня температура на поверхні нашої планети сягає +15°С, а от якби такого ефекту не існувало, середня температура на Землі склала б всього -18°C. Тобто поверхня планети була б переважно покрита кригою, і отже, майже всюди лютували б морози.
Основним парниковим газом антропогенного походження вважається вуглекислий газ CO2. Вважається, що з часів так званої «промислової революції» людство збільшило концентрацію вуглекислого газу в атмосфері на 47%, тобто майже у півтора рази! Інші небезпечні парникові гази, такі як метан і закис азоту створюють навіть сильніший парниковий ефект, ніж вуглекислий газ, але на щастя в атмосфері таких значно менше.
Деяка частина парникових газів надходить в атмосферу з природних джерел. Але левову їх частку додає людство: видобуток і спалення вугілля, нафти і природного газу, хімічна, будівельна і металургійна промисловості, сільське господарство, автотранспорт, звалища і спалювання відходів — все це антропогені джерела інтенсивного надходження парникових газів до атмосфери.
Як результат тривалого ігнорування проблеми парниково ефекту, липень цього року був визнаний найспекотнішим за всю історію відповідних спостережень на планеті, та й взагалі найгарячішим принаймні за останні 120 тисяч років, як про це йдеться у звіті Служби Європейського Союзуз питань зміни клімату та Всесвітньої метеорологічної організації. «Це найспекотніші дні в історії людства», — говорить заступниця директора Служби Євросоюзу з питань зміни клімату Саманта Берджесс, пояснюючи — «глобальна температура повітря прямо пропорційна концентрації парникових газів в атмосфері»4.
Слід сказати, що Україна не стоїть осторонь глобальних світових процесів боротьби з парниковим ефектом та долучилася до екологічної програми ЄС LIFE на 2021-2027 роки. Передбачається, що діяльність у рамках програми LIFE буде спрямована насамперед на регенерацію замінованих та понищених природних зон та ліквідацію сотень тисяч тон металобрухту, який залишає по собі на території України збройна агресія РФ. Реалізацію цього проекту в Україні опікається Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.5
Крім того, після рішення Європейської Ради від 23 червня 2022 р. Україна отримала статус країни-кандидата для членства в ЄС, що ще більше посилює нашу відповідальність у впровадженні ефективної політики ЄС щодо охорони природи. Угода про асоціацію дозволяє країні мати право на фінансування по програмі LIFE для збереження біорізноманіття Європи, відповідно до вимог Європейської конвенції про збереження European Wildlife and Natural Habitats (Берн, 1979), що спрямована на захист важливих видів тварин і рослин, а також середовища їх мешкання.6
Що стосується Європи, то тут реалізується великий транснаціональний проект по відновленню деградованих торфовищ у Бельгії, Німеччині, Ірландії, Нідерландах та Польщі. Передбачені дії включають відновлення функції торфовищ як поглиначів вуглецю, що сприятиме цілі ЄС стати кліматично нейтральним до 2050 року.7 (Кліматична нейтральність — це досягнення чистого нульового викиду парникових газів за рахунок збалансування викидів із видаленням цих газів з атмосфери). Цей же проект має на меті підвищити рівень ґрунтових вод та зберегти види і середовища існування, захищені відповідно до Директив ЄС про птахів та середовища існування.
В Італії для підтримки програми LIFE створена спеціальна «Платформи знань» — Knowledge Platform. Основна її мета — обмін кращими практиками та інноваційними рішеннями для захисту навколишнього середовища та клімату. «Платформа знань» призначена для всіх державних і приватних організацій, які планують займатися охороною навколишнього середовища на національному, регіональному або місцевому рівні. Наразі «Платформа знань» включає найкращі практики та інноваційні «рішення» з 157 італійських проектів. Проекти згруповані у 8 тематичних напрямків: природа та біорізноманіття (32), вода (15), міське середовище (17), енергія (13), ґрунт (6), ефективність ресурсів (20), відходи (24) і клімат (30). Для кожного з проектів існує «проектний лист», що детально описує результати досягнуті результати і включає методичні рекомендації, довідники, програмне забезпечення, тощо. Таким чином, кожен проект стає корисним робочим інструментом для всіх зацікавлених у тиражуванні передового досвіду та інновацій у збереженні природи.8
Тут можна зустріти досить неординарні проекти з вельми цікавим підходом. Наприклад, ну от, на перший погляд, хіба може цікавою програма боротьби з відходами? Може, якщо до питання підійти творчо. Зокрема, в рамках одного з італійських проектів, за допомогою інформаційно-просвітницьких, комунікаційних та освітніх кампаній шеф-кухарі просуватимуть поживні та доступні дієти, які покликані суттєво скоротити кількість харчових відходів. Ця програма покликана внести вклад у реалізацію стратегії «Від ферми до столу» в плані дій щодо економіки замкнутого циклу, про який йдеться у Рамочній директиві про відходи ЄС.7
Інший цікавий екологічний проект LIFE — Clean Heat (чисте тепло) покликаний сприяти шкідливих зменшенню викидів від спалювання твердого палива, зокрема деревини в Німеччині, Данії та інших країнах ЄС. Проект був зосереджений на вимірюванні викидів твердих частинок, пов’язаних з дров’яними печами. Вимірювання на вулиці в кількох країнах ЄС показали, що спалювання деревини призводить до високих викидів твердих частинок, які можна порівняти з рівнем на завантажених дорогах. Доведено, що високі викиди таких крихітних твердих частинок спричиняють серцево-судинні, легеневі та інші захворювання. На основі результатів проекту були розроблені нові методи фільтрування повітря, напрацьована технологія скорочення викидів і введені більш суворіші обмеження щодо самих викидів. Крім того, метою проекту Clean Heat було підвищення обізнаності широкої громадськості про проблему. Відповідні медійні кампанії щодо шкоди печей на твердому паливі охопили понад 60 мільйонів громадян ЄС через соціальні та друковані ЗМІ, телевізійні репортажі та розповсюдження різноманітної інформації через брошури.9
Один з польських проектів досліджує ефективність використання відновлюваних джерел енергії для охолодження громадських будівель, а проект Франції націлений на створення інноваційної системи оптимізації використання ресурсів та утилізації відходів місцевого будівництва та інших. Загалом же у рамках LIFE сьогодні реалізуються понад 3500 екологічних проектів!10
Додамо, що Зелена угода ЄС 2020 року (European Green Deal) ставить амбітну ціль для Європи — стати першим кліматично нейтральним континентом до 2050 року, встановлюючи проміжну ціль — скорочення викидів парникових газів на 55% до 2030 року у порівнянні з аналогічним показником 1990 року.
Чи можемо ми щось особисто зробити для подолання негативних наслідків парникового ефекту? Можемо! Якщо залучимо собі на допомогу новітні енергозаощадливі технології, котрі скоротять використання «екологічно брудного» викопного палива та підвищать енергоефективність наших домівок.
Технології на варті екології та збереження енергетичних ресурсів
Пріоритетом для нас має бути відмова від використання у наших будинках неекологічних, забруднюючих довкілля пристроїв. Науковці підрахували, що на звичайні будинки припадає майже третина глобального споживання енергії. Що стосується саме Європи, то тут 62,8% загального споживання енергії в житлових приміщеннях припадає на опалення і ще 15,1% — на нагрівання води, що загалом складає 2/3 всіх енерговитрат. Тобто, лише тут перехід на новітнє високоефективне опалювальне обладнання дозволить дуже суттєво знизити енергозатрати і рівень шкідливих викидів!
У сучасних приватних будинках, на дачах, тощо, слід рішуче відмовитись від використання неефективних, екологічно «брудних» твердопаливних котлів, які гріють воду для опалення і гарячого водопостачання спалюючи деревину, палети, торф’яні брикети, вугілля тощо. Радше перейти на газ — набагато більш екологічне паливо. І не просто перейти, а використати для опалення найбільш сучасні конденсаційні газові котли, які за рахунок впровадження новітніх технологій споживають щонайменше на третину(!) менше газу, порівняно з старими «традиційними» газовими котлами.
Як альтернативу, опалювати оселю можна використовуючи екологічно чисту електроенергію і новітні теплові насоси з надзвичайно високим коефіцієнтом корисної дії, що здатні обігрівати використовуючи навколишнє середовище як джерело отримання тепла. Це надзвичайно вигідні рішення для опалення та обігріву води у приватній оселі, з неймовірною енергоефективністю!
Важливо, що новітнє обладнання чудово вписується у сучасну концепцію «розумного дому» (англ.: smarthouse) та дозволяє заощаджувати витрати на енергоносії, що вкрай важливо для сімейного бюджету. Завдяки сучасним методам віддаленого керування своїм енергообладнанням, ви легко можете програмувати роботу водонагрівача чи системами опалення, і вони не будуть гріти дарма, а вмикатимуться лише тоді, коли є реальна потреба підігріти воду чи обігріти приміщення до необхідної температури на конкретну годину дня, наприклад коли ви повертаєтесь з навчання, прогулянки чи роботи. В залежності від запитів, температура теж буде регулюватися індивідуально — хтось любить прохолоду, а хтось полюбляє «огорнутися» теплом.
Більш того, завдяки впровадженню штучного інтелекту, сучасна система обігріву помешкання здатна самостійно адаптуватися до звичок споживачів у кожній окремій оселі! Коли господарів не буде вдома — розумна система переведе техніку в режим економії, а коли люди перебуватимуть вдома, їм завжди буде тепло та комфортно. Сучасні кліматичні системи навіть здатні визначати місцезнаходження господарів, і коли вони лише попрямують додому — розумна електроніка попередньо прогріє оселю до комфортної температури.
Звісно, для досягнення найкращого результату під кожний конкретний об'єкт ці сучасні рішення варто впроваджувати комплексно. Це дозволить максимізувати ефективність роботи енергообладнання, забезпечить гарну економію енергоресурсів і водночас максимально задовольнить життєві запити мешканців сучасного будинку.
Висновки
Пам’ятайте, що допомагаючи природі, ми допомагаємо собі! Адже екологія — це здорові громадяни, здорове суспільство. Свій внесок у збереження природи та боротьбу з парниковим ефектом зараз здатен внести буквально кожен. Так, ви легко можете дотримуватися норм екологічної поведінки і не забруднювати довкілля. А якщо ваші батьки чи родичі будують або ремонтують дім, радьте їм звертати увагу на сучасні високоефективні рішення в царині енергетичного обладнання, які будуть раціонально та економно використовувати ресурси та запобігатимуть посиленню парникового ефекту.
Як приклад, можете звернути увагу на той факт, що сучасне високоефективне енергообладнання виробництва однієї лише компанії Ariston (яка рішуче відмовилась від виробництва неекологічних котлів на твердому паливі) дозволило у 2022 році скоротити викиди шкідливого вуглекислого в атмосферу Землі більш ніж на 100 мільйонів тон! Ось на що здатні сучасні технології поєднані з бажанням допомогти собі та нашій планеті!